Skip to main content
Are you okay? Emergency/Crisis

Ontario school visits

The University of Ontario Institute of Technology's (UOIT) recruiters are on the road and excited to meet you! Find out when they will be visiting your school by searching for your city and school name below.

This list was updated on July 19, 2017.

The university is also participating in the University Information Program (UIP) across Ontario. Find out when the UIP is coming to a school near you!

A to J (by city)

K to M (by city)

N to S (by city)

T to Z (by city)

 

A to J (by city)

Ajax:

  • Ajax High School - Wednesday, October 11 from 11:45 a.m. to 12:30 p.m.
  • Archbishop Denis O'Connor Catholic High School - Monday, October 2 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • J Clarke Richardson Collegiate - Thursday, October 19 from noon to 3 p.m.
  • Notre Dame Catholic Secondary School - Monday, October 16 from 10:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Pickering High School - Thursday, October 19 from 9 to 10 a.m.

Alexandria:

  • Glengarry District High School - Monday, November 6 from 12:30 to 2 p.m.

Alliston:

  • Banting Memorial High School - Tuesday, November 14 from 9:30 to 10:30 a.m.

Almonte:

  • Almonte And District High School - Tuesday, October 3 from 9:05 to 10:05 a.m.

Amherstburg:

  • General Amherst High School - Tuesday, October 31 from 11:45 a.m. to 12:45 p.m.

Ancaster:

  • Ancaster High School - Wednesday, October 4 from 1:30 to 3 p.m.

Angus:

  • Nottawasaga Pines Secondary School - Thursday, September 28 from 1:15 to 2:30 p.m.
  • Nottawasaga Pines Secondary School - Wednesday, October 18 from noon to 2 p.m.

Arnprior:

  • Arnprior District High School - Tuesday, October 3 from 11 to 11:45 a.m.
  • Arnprior District High School - Monday, October 23 from 6:30 to 8:30 p.m.

Arva:

  • Medway High School - Thursday, October 19 from 8:30 to 9:30 a.m.

Athens:

  • Athens District High School - Wednesday, November 15 from 8:05 to 9:10 a.m.

Atikokan:

  • Atikokan High School - Monday, October 2 from 10:15 to 11:30 a.m.

Aurora:

  • Dr G W Williams Secondary School - Thursday, October 26 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • St Andrew's College - Wednesday, September 27 from 4:30 to 9 p.m.

Alymer:

  • East Elgin Secondary School - Thursday, October 26 from 1:35 to 3:00 p.m.

Bancrfot:

  • North Hastings High School - Friday, October 13 from 2:30 to 3:30 p.m.

Barrie:

  • Barrie North Collegiate - Thursday, September 28 from 10:49 to 11:49 a.m.
  • Bear Creek Secondary School - Friday, September 29 from 10 to 11 a.m.
  • E S Catholique Nouvelle Alliance - Friday, September 29 from 11:15 a.m. to noon
  • Eastview Secondary School - Tuesday, October 10 from 11 a.m. to noon
  • École Secondaire Roméo Dallaire - Friday, September 29 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Innisdale Secondary School - Tuesday, October 10 from 1:20 to 2:35 p.m.
  • St Joan of Arc Catholic High School - Tuesday, October 10 from 9:30 to 10:30 a.m.
  • St Joseph's Catholic High School - Thursday, September 28 from 8:15 to 9:25 a.m.
  • St Peter's Catholic Secondary School - Monday, October 16 from 6:30 to 9 p.m.

Barry’s Bay:

  • Madawaska Valley District High School - Wednesday, October 4 from 11 to 11:45 a.m.

Belleville:

  • Albert College - Wednesday, October 18 from Noon to 12:45 p.m.
  • Bayside Secondary School - Monday, October 16 from 12:30 to 1:30 p.m.
  • Centennial Secondary School - Wednesday, October 18 from 11 to 11:45 a.m.
  • Moira Secondary School - Tuesday, October 17 from 12:15 to 1:15 p.m.
  • Nicholson Catholic College - Tuesday, October 17 from 11:08 to 11:58 a.m.
  • Quinte Christian High School - Monday, October 16 from 10:25 to 11:40 a.m.
  • Quinte Secondary School - Wednesday, November 8 from 9 to 11 a.m.
  • Quinte Secondary School - Tuesday, October 17 from 8:15 to 9:30 a.m.
  • St Theresa Catholic Secondary School - Wednesday, November 22 from 10:50 to 11:50 a.m.
  • St Theresa Catholic Secondary School - Thursday, November 9 from 6:30 to 8 p.m.

Bolton:

  • St Michael Catholic Secondary School - Thursday, November 9 from 6 to 8 p.m.

Bowmanville:

  • Bowmanville High School - Tuesday, October 10 from 8:30 to 9:45 a.m.
  • Clarington Central Secondary School - Tuesday, October 10 from 10:50 to 11:40 a.m.
  • Clarington Central Secondary School - Wednesday, November 8 from 6 to 8 p.m.
  • Durham Christian School - Tuesday, October 10 from 11:30 a.m. to 12:15 p.m.
  • St Stephen Catholic Secondary School - Tuesday, October 10 from 1 to 2 p.m.

Bracebridge:

  • Bracebridge And Muskoka Lakes Secondary School - Thursday, October 19 from 1 to 2:30 p.m.
  • Bracebridge And Muskoka Lakes Secondary School - Tuesday, October 10 from 1 to 2 p.m.

Bradford:

  • Bradford District High School - Tuesday, October 17 from 6:30 to 9 p.m.
  • Bradford District High School - Wednesday, October 11 from 10:50 to 11:55 a.m.
  • Holy Trinity High School - Wednesday, October 11 from 2:30 p.m.

Brampton:

  • Bramalea Secondary School - Thursday, October 26 from 8:45 to 11:15 a.m.
  • Fletcher's Meadow Secondary School - Thursday, November 9 from 6 to 8 p.m.
  • Brampton Centennial Secondary School - Wednesday, November 22 from 10 a.m. to 3 p.m.
  • Cardinal Ambrozic Catholic Secondary - Thursday, November 16 from 6 to 8:30 p.m.
  • Cardinal Leger Secondary School - Thursday, November 2 from 6 to 8 p.m.
  • Castlebrooke Secondary School - Monday, September 25 from 12:45 to 1:20 p.m.
  • Central Peel Secondary School - Thursday, November 2 from 8:30 to 10:30 a.m.
  • David Suzuki Secondary School - Wednesday, November 8 from 11:15 a.m. to 1:45 p.m.
  • Edmund Campion Secondary School - Thursday, November 16 from 6 to 8 p.m.
  • Fletcher's Meadow Secondary School - Thursday, November 9 from 6 to 8 p.m.
  • Harold M Brathwaite Secondary School - Thursday, October 26 from 11 a.m. to noon
  • Heart Lake Secondary School - Thursday, October 19 from 8:15 a.m. to noon
  • Holy Name Of Mary Catholic Secondary School - Tuesday, October 3 from 6 to 8 p.m.
  • Louise Arbour Secondary School - Thursday, November 2 from 6 to 8:30 p.m.
  • North Park Secondary School - Friday, October 27 from 11 a.m. to noon
  • Notre Dame Secondary School - Thursday, October 19 from 12:20 to 1 p.m.
  • Sandalwood Heights Secondary School - Thursday, November 23 from 6 to 8:30 p.m.
  • St Augustine Secondary School - Tuesday, October 24 from 2:30 to 3:30 p.m.
  • St Marguerite d'Youville Secondary School - Tuesday, October 26 from 6 to 8 p.m.
  • St Roch Catholic Secondary School - Thursday, November 2 from 6 to 8 p.m.
  • Chinguacousy Secondary School - Tuesday, October 17 from 5:00 p.m. to 7:30 p.m.
  • Assumption College - Thursday, November 16 from 10:30 to 11:30 a.m.

Brantford:

  • Brantford Collegiate Institute & Vocational School - Wednesday, November 15 from 12:30 to 1:30 p.m.
  • Pauline Johnson Collegiate & Vocational School - Tuesday, September 26 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • St John's College - Thursday, November 16 from 9 to 10 a.m.

Brighton:

  • East Northumberland Secondary School - Tuesday, October 17 from 11:55 a.m. to 1:10 p.m.
  • East Northumberland Secondary School - Monday, October 16 from 8:30 to 9:30 a.m.

Brockville:

  • Académie Catholique Ange-Gabriel - Friday, September 29 from 10:55 a.m. to 12:10 p.m.
  • Brockville Collegiate Institute - Thursday, September 28 from 1:00 to 1:15 p.m.
  • Brockville Collegiate Institute - Monday, November 6 from 6:30 to 8:45 p.m.
  • Brockville Collegiate Institute - Tuesday, November 21 from 10:16 to 11:16
  • Fulford Academy - Tuesday, November 21 from noon to 1 p.m.
  • St Mary High School - Thursday, September 28 from 11:35 a.m. to 12:48 p.m.
  • Thousand Islands Secondary School - Friday, September 29 from 8:10 to 9:10 a.m.

Burlington:

  • Aldershot High School - Wednesday, November 1 from 6:30 to 8 p.m.
  • Burlington Central High School - Thursday, October 12 from 6 to 7:30 p.m.
  • Corpus Christi Catholic Secondary School - Wednesday, November 8 from 9 to 9:45 a.m.
  • Dr Frank J Hayden Secondary School - Wednesday, November 15 from 10 a.m. to 12:15 p.m.
  • Lester B Pearson High School - Thursday, October 12 from 9:15 to 11:15 a.m.
  • M M Robinson High School - Wednesday, October 18 from 8:35 to 11 a.m.
  • Nelson High School - Thursday, October 12 from 12:15 to 2:15 p.m.
  • Notre Dame Roman Catholic Sec School - Wednesday, November 8 from 11 a.m. to noon
  • Robert Bateman High School - Wednesday, October 18 from noon to 2:40 p.m.
  • Corpus Christi Catholic Secondary School - Wednesday, October 11 from 10 a.m. to 1 p.m.

Caledon:

  • Brampton Christian School - Wednesday, October 4 from noon to 12:30 p.m.
  • Mayfield Secondary School - Wednesday, November 1 from 8:30 to 11:50 a.m.
  • Robert F Hall Catholic Secondary School - Tuesday, October 17 from 8:30 to 9:45 a.m.

Caledonia:

  • McKinnon Park Secondary School - Thursday, November 16 from Noon to 1 p.m.

Cambridge:

  • Glenview Park Secondary School - Tuesday, November 14 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Jacob Hespeler Secondary School - Friday, October 6 from 11:45 a.m. to 12:45 p.m.
  • Laurel Academy of Canada - Wednesday, November 15 from 9:15 to 10:15 a.m.
  • Monsignor Doyle Catholic Sec School - Thursday, September 28 from 7 to 9 p.m.
  • Monsignor Doyle Catholic Sec School - Tuesday, November 14 from 10:10 to 11:10 a.m.
  • Southwood Secondary School - Wednesday, November 15 from 10:45 to 11:45 a.m.
  • St Benedict Catholic Secondary School - Tuesday, November 14 from 1 to 2 p.m.

Campbellford:

  • Campbellford District High School - Tuesday, October 17 from 1:45 to 2:45 p.m.

Cannington:

  • Brock High School - Monday, October 23 from 1:30 to 2:30 p.m.

Carleton Place:

  • Carleton Place High School - Monday, October 2 from 8:15 to 9:15 a.m.
  • Notre Dame Secondary School - Monday, October 2 from 9:37 to 10:49 a.m.

Cavan Monaghan

  • Crestwood Secondary School - Wednesday, September 27 from 11 to 11:55 a.m.

Cayuga:

  • Cayuga Secondary School - Friday, October 13 from 9 to 10 a.m.
  • Cayuga Secondary School - Tuesday, September 26 from 9 to 10:30 a.m.

Cahpleau:

  • Chapleau High School - Tuesday, October 3 from 2 to 3 p.m.

Chatham:

  • Chatham-Kent Secondary School - Tuesday, October 24 from 10:44 to 11:38 a.m.
  • Ursuline College The Pines - Tuesday, October 24 from 1:05 to 2:05 p.m.
  • Ursuline College The Pines - Tuesday, November 7 from 6:30 to 9 p.m.

Clinton:

  • Central Huron Secondary School - Tuesday, September 26 from 6 to 8 p.m.
  • Central Huron Secondary School - Thursday, October 5 from 1:15 to 2:15 p.m.
  • St Anne's Catholic Secondary School - Thursday, October 5 from 11:40 a.m. to 12:25 p.m.

Cobourg:

  • Cobourg Collegiate Institute - Tuesday, October 17 from 9:50 to 10:50 a.m.
  • St Mary Catholic Secondary School - Tuesday, October 17 from 8:45 to 9:45 a.m.
  • St Mary Catholic Secondary School - Thursday, November 9 from 8:30 to 10:30 a.m.

Collingwood:

  • Collingwood Collegiate Institute - Wednesday, September 27 from 11:25 a.m. to 12:25 p.m.
  • Jean Vanier Catholic High Schoo - Wednesday, September 27 from 11 to 11:20 a.m.

Cornwall:

  • Cornwall Collegiate Institute - Tuesday, September 26 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • E S Catholique La Citadelle - Wednesday, September 27 from 11:55 a.m. to 12:55 p.m.
  • E S L'Héritage - Wednesday, September 27 from 10:10 to 11:25 a.m.
  • Holy Trinity Catholic Secondary School - Monday, November 6 from 9 to 11 a.m.
  • St Joseph's Secondary School - Tuesday, September 26 from 1 to 2 p.m.
  • St Lawrence Secondary School - Wednesday, September 27 from 8:15 to 9:15 a.m.

Courtice:

  • Courtice Secondary School - Monday, October 23 from 8:45 to 9:45 a.m.
  • Holy Trinity Catholic Secondary School - Monday, October 30 from 11 a.m. to noon

Deep River:

  • Mackenzie High School - Thursday, October 5 from 8:30 to 9:30 a.m.

Delhi:

  • Delhi District Secondary School - Thursday, October 12 from 9 to 10 a.m.

Dorechester:

  • Lord Dorchester Secondary School - Wednesday, October 25 from 1:10 to 2:10 p.m.

Douglas:

  • Opeongo High School - Wednesday, October 4 from 8:30 to 9:30 a.m.

Dryden:

  • Dryden High School - Tuesday, October 3 from 2 to 3:30 p.m.

Dunnville:

  • Dunnville Secondary School - Wednesday, October 11 from 10:15 to 11:32 a.m.

Elgin:

  • Rideau District High School - Wednesday, November 15 from 11:25 a.m. to 12:40 p.m.

Elliot Lake:

  • Elliot Lake Secondary School - Monday, October 2 from 1 to 2 p.m.

Elmira:

  • Elmira District Secondary School - Friday, November 3 from 9:30 to 10:30 a.m.

Elmvale:

  • Elmvale District High School - Tuesday, October 11 from 9:10 to 10:10 a.m.

Espanola:

  • Espanola High School - Monday, October 2 from 10 to 11 a.m.

Essex:

  • Essex District High School - Wednesday, November 8 from noon to 2 p.m.
  • Essex District High School - Monday, October 30 from 1 to 2 p.m.

Exeter:

  • South Huron District High School - Tuesday, November 21 from 10:30 to 11:20 a.m.

Fenelon Falls:

  • Fenelon Falls Secondary School - Friday, October 13 from 9:35 to 10:50 a.m.

Flesherton:

  • Grey Highlands Secondary School - Wednesday, November 15 from 9 to 10 a.m.

Fort Erie:

  • Niagara Christian College - Tuesday, October 24 from 9 to 10 a.m.

Fort Frances:

  • Fort Frances High School - Monday, October 2 from 2 to 3:15 p.m.

Ganaoque:

  • Gananoque Secondary School - Thursday, November 16 from 9:10 to 10:10 a.m.

Georgetown:

  • Christ The King Catholic S S - Wednesday, November 8 from 6 to 8:30 p.m.

Glencoe:

  • Glencoe District High School - Thursday, October 26 from 10:30 to 11:30 a.m.

Gloucester:

  • Cairine Wilson Secondary School - Wednesday, November 8 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Cairine Wilson Secondary School - Thursday, October 26 from 9 to 10:30 a.m.
  • Colonel By Secondary School - Tuesday, November 14 from 11:50 a.m. to 12:40 p.m.
  • Colonel By Secondary School - Tuesday, October 24 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Gloucester High School - Wednesday, November 8 from 11:55 a.m. to 12:50 p.m.
  • Lester B Pearson Catholic High School - Monday, November 13 from 11:30 a.m. to 12:10 p.m.
  • St Francis Xavier School - Tuesday, October 24 from 9:30 to 10:45 a.m.

Goderich:

  • Goderich District Collegiate Institute - Friday, October 27 from 10:30 to 11:30 a.m.

Gravenhurst:

  • Gravenhurst High School - Tuesday, October 10 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.

Grimsby:

  • Blessed Trinity Catholic SS - Thursday, September 28 from 1 to 2:30 p.m.
  • Blessed Trinity Catholic SS - Friday, November 3 from 10:50 to 11:30 a.m.
  • Grimsby Secondary School - Friday, November 3 from 11:45 a.m. to 12:25 p.m.

Guelph:

  • Bishop Macdonell Catholic High School - Thursday, September 28 from 9:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Centennial Collegiate Vocational Institute - Monday, November 13 from 11:55 a.m. to 12:55 p.m.
  • Guelph Collegiate Vocational Institute - Monday, November 13 from 10:30 to 11:30 a.m.
  • John F Ross Collegiate Vocational Institute - Monday, November 13 from 9:15 to 10:15 a.m.

Hagersville:

  • Hagersville Secondary School - Thursday, October 12 from 12:30 to 1:30 p.m.

Haliburton:

  • Haliburton Highlands Secondary School - Friday, October 13 from 12:30 to 1:30 p.m.

Hamilton:

  • Bishop Ryan Catholic Secondary School - Tuesday, November 7 from 2 to 2:15 p.m.
  • Cathedral High School - Monday, November 6 from 10 to 11 a.m.
  • Columbia Int College of Canada - Monday, October 23 from 4 to 5 p.m.
  • Delta Secondary School - Monday, November 6 from 1:45 to 3 p.m.
  • Glendale Secondary School - Friday, October 27 from 8 to 11:10 a.m.
  • Nora Frances Henderson Secondary School - Thursday, September 28 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Sherwood Secondary School - Tuesday, November 7 from 11:10 to 11:55 a.m.
  • Sir Allan MacNab Secondary School - Tuesday, October 31 from 11 a.m. to 1:15 p.m.
  • Sir Allan MacNab Secondary School - Tuesday, October 31 from 11 a.m. to 1:15 p.m.
  • Sir John A MacDonald Secondary School - Monday, November 6 from 11:20 a.m. to 12:20 p.m.
  • Sir Winston Churchill Secondary School - Monday, November 6 from 12:30 to 12:45 p.m.
  • St Jean De Brebeuf Catholic Secondary School - Monday, November 6 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • St Thomas More High School - Thursday, September 28 from 9 to 10:30 a.m.
  • Westdale Secondary School - Monday, November 6 from 5:30 to 7:30 p.m.
  • Westmount Secondary School - Tuesday, November 7 from 8:45 to 10:45 a.m.

Hanover:

  • John Diefenbaker Secondary School - Tuesday, October 3 from 12:45 to 1:45 p.m

Hearst:

  • E S Hearst (RCSSB) - Friday, October 6 from 9 to 10:15 a.m.

Huntsville:

  • Huntsville High School - Tuesday, October 10 from 8:50 to 9:50 a.m.

Ingersoll:

  • Ingersoll District Collegiate Institute - Wednesday, October 25 from 8:15 to 9:15 a.m.

Iroquois:

  • Seaway District High School - Thursday, September 28 from 8 to 9 a.m.

K to M (by city)

Kanata:

  • A Y Jackson Secondary School - Monday, November 6 from 3:30 to 4 p.m.
  • A Y Jackson Secondary School - Wednesday, October 25 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • All Saints High School - Monday, October 2 from noon to 1 p.m.
  • Earl Of March Secondary School - Monday, October 2 from 1:10 to 1:20 p.m.
  • Holy Trinity Catholic High School - Monday, October 2 from 2:15 to 3:15 p.m.

Kapuskasing:

 

  • Kapuskasing District High School - Friday, October 6 from 1:15 to 2:30 p.m.

Kemptville:

  • North Grenville District High School - Monday, October 30 from 10:15 to 11:15 a.m.
  • St Michael Catholic High School - Monday, October 30 from 8:15 to 9:22 a.m.
  • St Michael Catholic High School - Monday, October 23 from 1 to 2 p.m.

Kenora:

  • Beaver Brae Secondary School - Tuesday, October 3 from 9:15 to 11 a.m.

Keswick:

  • Keswick High School - Tuesday, November 14 from 6:30 to 8:30 p.m.

Kincardine:

  • Kincardine District Secondary School - Wednesday, October 4 from 2 to 3 p.m.

King City:

  • King City Secondary School - Thursday, November 9 from 11 a.m. to noon
  • The Country Day School - Wednesday, October 18 from 11:40 a.m. to 12:25 p.m.

Kingston:

  • Leahurst Coll - Wednesday, November 15 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Bayridge Secondary School - Monday, November 13 from 9 to 10 a.m.
  • Holy Cross Catholic Secondary School - Monday, November 13 from 11:10 a.m. to noon
  • Kingston Collegiate & Vocational Institute - Tuesday, November 7 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • La Salle Secondary School - Tuesday, November 14 from 9 to 10 a.m.
  • Loyalist Collegiate & Vocational Institute - Tuesday, November 14 from 11 to noon
  • Regiopolis-Notre-Dame-Catholic H S - Monday, November 13 from 12:30 to 1:30 p.m.

Kirkland Lake:

  • Kirkland Lake District Composite School - Wednesday, October 4 from 10 to 11 a.m.

Kitchener:

  • Cameron Heights Collegiate Institute - Monday, October 16 from 10:50 to 11:50 a.m.
  • Eastwood Collegiate Institute - Tuesday, October 17 from 8:15 to 9:15 a.m.
  • Forest Heights Collegiate Institute - Tuesday, November 7 from 8:45 to 11:30 a.m.
  • Grand River Collegiate Institute - Tuesday, October 17 from 10:50 to 11:50 a.m.
  • Huron Heights Secondary School - Friday, October 20 from 11:25 a.m. to 12:20 p.m.
  • Resurrection Catholic Secondary School - Wednesday, October 3 from 10:45 to 11:30 a.m.
  • Scholars' Hall - Tuesday, October 17 from 12:45 to 1:45 p.m
  • St Mary's High School - Monday, October 16 from 9:15 to 10:15 a.m.
  • Stanford Academic Institute - Tuesday, November 7 from 12:10 to 1:10 p.m.

Lakefield:

  • Lakefield College School - Thursday, September 28 from noon to 1 p.m.

Langton:

  • Valley Heights Secondary School - Wednesday, October 11 from 2 to 3 p.m.

Lasalle:

  • St Thomas Of Villanova Secondary School - Thursday, November 2 from 12:30 to 1:30 p.m.

Leamington:

  • Cardinal Carter Secondary School - Monday, October 23 from 11:45 a.m. to 12:45 p.m.
  • Leamington District Secondary School - Monday, October 23 from 10 to 11 a.m.
  • UMEI Christian High School - Monday, October 23 from 8:15 to 9:12 a.m.

Lindsay:

  • IE Weldon Secondary School - Friday, September 29 from 10:50 to 11:40 a.m.
  • Lindsay Collegiate Vocational Institute - Friday, September 29 from 12:30 to 1:30 p.m.
  • St Thomas Aquinas Catholic Secondary School - Monday, October 30 from 9:15 to 10:15 p.m.
  • St Thomas Aquinas Catholic Secondary School - Thursday, November 9 from 12:30 to 2:30 p.m.

Listowel:

  • Listowel District Secondary School - Tuesday, September 26 from 10:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Listowel District Secondary School - Wednesday, November 8 from 8:10 to 9:10 a.m.

London:

  • Clarke Road Secondary School - Monday, October 16 from 11 a.m. to noon
  • H B Beal Secondary School - Tuesdday, October 17 from 12:15 to 12:45 p.m.
  • John Paul II High School - Monday, October 16 from 9:30 to 10:30 a.m.
  • London Central Secondary School - Tuesdday, October 17 from 10:55 to 11:55 a.m.
  • London International Academy - Monday, October 23 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • London South Secondary School - Wednesday, October 18 from 2:30 to 3:30 p.m.
  • Mother Teresa Catholic Secondary School - Thursday, October 19 from 10:40 to 11:30 a.m.
  • Saunders Secondary School - Wednesday, October 18 from 11:00 a.m. to noon
  • Sir Frederick Banting Secondary School - Friday, October 20 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Sir Wilfrid Laurier Secondary School - Monday, November 6 from 8:40 to 10:45 a.m.
  • St André Bessette Catholic Secondary School - Thursday, November 9 from 6:30 to 9 p.m.
  • St Thomas Aquinas Secondary School - Friday, October 20 from 10:45 to 11:45 a.m.
  • Westminster Secondary School - Wednesday, October 18 from 12:30 to 1:30 p.m.

Madoc:

  • Centre Hastings Secondary School - Friday, October 20 from 8:30 to 9:30 a.m.

Maple:

  • St Joan Of Arc Catholic High School - Monday, October 30 from 9:45 a.m. to 1 p.m.

Marathon:

  • Marathon High School - Thursday, October 5 from 2 to 3:30 p.m.

Markham:

  • Bur Oak Secondary School - Thursday, October 26 from 8 to 11 a.m.
  • Father Michael McGivney Catholic Academy - Wednesday, October 25 from 6 to 9 p.m.
  • J Addison School - Wednesday, October 25 from 3 to 4 p.m.
  • J Addison School - Tuesday, October 10 from 3 to 4 p.m.
  • Markham District High School - Tuesday, October 17 from 10 a.m. to 3 p.m.
  • Markham Public Library - Saturday, October 14 from noon to 3 p.m.
  • Markville Secondary School - Wednesday, October 11 from 6 to 8 p.m.
  • Middlefield Collegiate Institute - Thursday, October 26 from 6 to 8:30 p.m.
  • Milliken Mills High School - Tuesday, October 24 from 9 to 11:30 a.m.
  • Pierre Elliott Trudeau High School - Thursday, September 28 from 6 to 8 p.m.
  • Pierre Elliott Trudeau High School - Thursday, September 28 from 6 to 8 p.m.
  • St Augustine Catholic High School - Wednesday, October 4 from 7 to 9 p.m.
  • St Brother Andre Catholic High School - Thursday, November 23 from 6 to 8:30 p.m.

Meaford:

  • Georgian Bay Secondary School - Monday, October 2 from 9 to 10 a.m.

Midland:

  • St Theresas High School - Tuesday, September 26 from 10:10 to 10:20 a.m.
  • St Theresas High School - Wednesday, October 18 from 6:30 to 9 p.m.
  • Georgian Bay District Secondary School - Tuesday, September 26 from 9 to 10 a.m.

Milton:

  • Craig Kielburger Secondary School - Thursday, November 9 from 1 to 2 p.m.
  • Jean Vanier Catholic Secondary School - Wednesday, September 27 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Milton District High School - Monday, November 13 from 12:08 to 1:22 p.m.

Mississauga:

  • Bronte College - Monday, October 30 from 11 a.m. to 1:50 p.m.
  • Applewood Heights Secondary School - Thursday, October 12 from 10:40 a.m. to noon
  • Ascension Of Our Lord Secondary School - Thursday, October 12 from 6 to 8 p.m.
  • Bronte College - Tuesday, October 24 from 3:45 to 6 p.m.
  • Cawthra Park Secondary School - Wednesday, November 1 from 8:30 to 11:10 a.m.
  • Clarkson Secondary School - Wednesday, November 1 from 8:10 a.m. to noon
  • Erindale Secondary School - Monday, November 13 from 10:45 a.m. to noon
  • Father Michael Goetz Secondary School - Thursday, November 2 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Glenforest Secondary School - Tuesday, October 31 from 8:45 to 10:30 a.m.
  • Gordon Graydon Memorial Secondary School - Monday, October 23 from 11 a.m. to noon
  • Iona Catholic Secondary School - Friday, November 10 from 9:45 to 10:30 a.m.
  • John Cabot Catholic Secondary School - Tuesday, October 3 from 9:45 to 10:45 a.m.
  • John Fraser Secondary School - Wednesday, November 1 from 8:25 a.m. to 12:15 p.m.
  • Lincoln Alexander Secondary School - Friday, November 24 from 8:40 a.m. to noon
  • Lorne Park Secondary School - Tuesday, October 3 from 11 to 11:55 a.m.
  • Loyola Catholic Secondary School - Thursday, October 19 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Meadowvale Secondary School - Tuesday, October 17 from 9:30 a.m. to 1 p.m.
  • Mentor College - Wednesday, October 25 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Mentor College - Wednesday, October 4 from 6 to 9 p.m.
  • Our Lady of Mount Carmel - Thursday, October 19 from 9:30 a.m. to 1 p.m.
  • Philip Pocock Catholic High School - Wednesday, November 1 from 5 to 7 p.m.
  • Port Credit Secondary School - Thursday, November 16 from 8:30 a.m. to 12:15 p.m.
  • Rick Hansen Secondary School - Wednesday, November 1 from 8:30 to 11 a.m.
  • St Aloysius Gonzaga Secondary School - Thursday, November 9 from 6 to 9 p.m.
  • St Francis Xavier Secondary School - Thursday, October 5 from 6 to 8:30 p.m.
  • St Joan of Arc Catholic Secondary School - Thursday, September 28 from 6 to 8 p.m.
  • St Joseph Secondary School - Tuesday, November 14 from 6 to 8 p.m.
  • St Marcellinus Secondary School - Thursday, November 9 from 8:20 to 9:40 a.m.
  • St Martin Secondary School - Wednesday, October 4 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • St Paul Secondary School - Tuesday, October 3 from 6:30 to 8 p.m.
  • Thomas L Kennedy Secondary School - Wednesday, October 11 from 8:30 to 10:30 a.m.
  • Woodlands School - Wednesday, November 8 from 6 to 8 p.m.

Mitchell:

  • Mitchell District High School - Tuesday, November 21 from 9 to 10 a.m.

N to S (by city)

Napanee:

  • Napanee District Secondary School - Tuesday, November 7 from 9 to 11 a.m.

Nepean:

  • Bell High School - Monday, November 6 from 8:30 to 9 a.m.
  • John McCrae Secondary School - Monday, November 6 from 11:45 a.m. to 12:30 p.m.
  • Merivale High School - Monday, November 20 from 10:45 to 11:30 a.m.
  • Mother Teresa High School - Friday, November 3 from 11:25 to 12:10 p.m.
  • Redeemer Christian High School - Monday, November 20 from 11:30 a.m. to 12:20 p.m.
  • Sir Robert Borden High School - Wednesday, November 1 from 3:15 to 4 p.m.

New Liskeard:

  • Timiskaming District Secondary School - Wednesday, October 4 from 2 to 3 p.m.

Newcastle:

  • Clarke High School - Tuesday, October 10 from 11 to 11:55 a.m.

Newmarket:

  • Pickering College - Tuesday, October 10 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Sacred Heart Catholic High School - Monday, November 13 from 11 a.m. to 1 p.m.

Niagara Falls:

  • Kent School - Tuesday, October 24 from 11 a.m. to noon
  • AN Myer Secondary School - Monday, October 30 from 11:50 a.m. to 12:30 p.m.
  • St Paul High School - Friday, November 3 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Westlane Secondary School - Monday, October 30 from 12:40 to 1:40 p.m.

North Bay:

  • Chippewa Secondary School - Thursday, October 12 from 1:15 to 2 p.m.
  • E S Catholique Algonquin - Friday, October 13 from 9 to 10:15 a.m.
  • St Joseph-Scollard Hall - Thursday, October 12 from 10:15 to 11:15 a.m.
  • St Joseph-Scollard Hall - Wednesday, October 4 from 7 to 9 p.m.
  • West Ferris Secondary School - Friday, October 13 from 10:30 to 11:30 a.m.
  • Widdifield Secondary School - Thursday, October 12 from 2:05 to 3:05 p.m.

Norwood:

  • Norwood District High School - Thursday, September 28 from 10 to 11 a.m.

Oakville:

  • Abbey Park High School - Wednesday, October 11 from 7 to 9 p.m.
  • Appleby College - Wednesday, November 1 from 12:40 to 1:40 p.m.
  • Garth Webb Secondary School - Wednesday, September 20 from 8:30 to 11:30 a.m.
  • Holy Trinity Catholic Secondary School - Thursday, October 12 from 2:30 to 3:30 p.m.
  • Iroquois Ridge High School - Thursday, November 23 from 11:10 a.m. to 12:10 p.m.
  • Oakville Trafalgar High School - Wednesday, November 1 from 8:05 a.m. to 11:30 a.m.
  • St Ignatius Of Loyola Secondary School - Thursday, October 12 from 9:30 to 10:30 a.m.
  • St Thomas Aquinas Secondary School - Thursday, October 12 from 12:30 to 1:30 p.m.
  • Thomas A Blakelock High School - Friday, November 3 from 11 a.m. to noon

Orangeville:

  • Westside Secondary School - Tuesday, October 17 from 1 to 2:30 p.m.
  • Westside Secondary School - Tuesday, November 14 from 1:35 to 2:35 p.m.

Orillia:

  • Orillia Secondary School - Thursday, October 12 from 10:43 to 11:38 a.m.
  • Orillia Secondary School - Thursday, October 19 from 6:30 to 9 p.m.
  • Patrick Fogarty Secondary School - Thursday, October 12 from 11:45 a.m. to 12:30 p.m.
  • Twin Lakes Secondary School - Thursday, October 12 from 1:10 to 2:10 p.m.

Orleans:

  • Sir Wilfrid Laurier Secondary School - Thursday, November 9 from 1:30 to 2:30 p.m.
  • St Matthew High School - Thursday, November 9 from 11:15 a.m. to 12 p.m.
  • St Peter Catholic High School - Thursday, November 9 from 2:15 to 3 p.m.

Oshawa:

  • Eastdale Collegiate Vocational Institute - Wednesday, October 11
  • G L Roberts Collegiate Vocational Institute - Tuesday, October 24 from 8:50 to 9:50 a.m.
  • Kingsway College - Friday, October 27 from 9 a.m. to noon
  • Maxwell Heights Secondary School - Wednesday, October 11
  • Monsignor John Pereyma Catholic School - Tuesday, October 17 from 11:40 a.m. to 1 p.m.
  • Msgr Paul Dwyer Catholic High School - Wednesday, October 18 from noon to 1 p.m.
  • Msgr Paul Dwyer Catholic High School - Wednesday, November 22 from noon to 1 p.m.
  • O'Neill Collegiate Vocational Institute - Wednesday, October 25 from 7 to 8:30 p.m.
  • O'Neill Collegiate Vocational Institute - Wednesday, October 4 from 11:05 to 11:50 a.m.
  • R S McLaughlin Collegiate Vocational Institute - Monday, October 16

Ottawa:

  • Blyth Academy Ottawa - Tuesday, October 31 from 9 to 10 a.m.
  • Brookfield High School - Wednesday, November 1 from 8:30 to 9:50 a.m.
  • Brookfield High School - Thursday, October 26 from 1 to 2:30 p.m.
  • Canterbury High School - Tuesday, November 7 from 8 to 9 a.m.
  • Glebe Collegiate Institute - Thursday, November 2 from 11:25 to 12:25 p.m.
  • Hillcrest High School - Tuesday, November 7 from 9:05 to 10:05 a.m.
  • Immaculata High School - Thursday, November 2 from 2:30 to 3:15 p.m.
  • Lisgar Collegiate Institute - Tuesday, October 31 from 11:25 a.m. to 12:25 p.m.
  • Nepean High School - Tuesday, October 31 from 3:20 to 4:20 p.m.
  • Notre Dame High School - Wednesday, October 25 from 8:45 to 10:10 a.m.
  • Ridgemont High School - Tuesday, November 7 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • St Patrick's High School - Wednesday, November 15 from 11:15 a.m. to 12:05 p.m.
  • St Pius X High School - Wednesday, November 1 from 11:15 a.m. to 12 p.m.
  • Woodroffe High School - Friday, November 3 from 9 to 10:10 a.m.

Owen Sound:

  • E Saint-Dominique-Savio - Monday, October 2 from 2 to 3 p.m.
  • St Mary's High School - Monday, October 2 from 10:30 to 11:30 a.m.
  • West Hill Secondary School - Monday, October 16 from 9 to 10:30 a.m.
  • West Hill Secondary School - Monday, October 2 from 12:40 to 1:40 p.m.

Palmerston:

  • Norwell District Secondary School - Wednesday, November 15 from 12:45 to 2 p.m.

Parry Sound:

  • Parry Sound High School - Wednesday, October 11 from 1:45 to 2:45 p.m.

Pembroke:

  • Bishop Smith Catholic School - Friday, October 6 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Fellowes High School - Thursday, October 5 from noon to 12:50 p.m.
  • Fellowes High School - Monday, October 23 from 8:30 to 9:45 a.m.

Penetanguishene:

  • E S Le Caron - Tuesday, September 26 from 11 a.m. to noon

Perth:

  • Perth and District Collegiate Institute - Tuesday, November 14 from 9:15 to 10:15 a.m.
  • St John Catholic High School - Monday, November 13 from 9 to 10 a.m.

Petawawa:

  • Valour JK-12 School - Thursday, October 6 from 10 to 11 a.m.

Peterborough:

  • Adam Scott Collegiate Vocational Institute - Wednesday, September 27 from 9 to 10 a.m.
  • Holy Cross Catholic Secondary School - Tuesday, September 26 from 12:30 to 1:10 p.m.
  • Kenner Collegiate Vocational Institute - Tuesday, September 26 from 11 a.m. to noon
  • St Peter Catholic Secondary School - Tuesday, September 26 from 8:45 to 9:45 a.m.
  • Thomas A Stewart Secondary School - Monday, October 30 from 12:10 to 1:20 p.m.
  • Thomas A Stewart Secondary School - Thursday, November 9 from 7 to 9 p.m.

Pickering:

  • Dunbarton High School - Tuesday, October 24 from noon to 3 p.m.
  • Pine Ridge Secondary School - Wednesday, October 4 from 1:15 to 3:30 p.m.
  • St Mary Catholic Secondary School - Thursday, October 12 from 6:30 to 9 p.m.

Picton:

  • Prince Edward Collegiate Institute - Wednesday, October 18 from 1:30 to 2:30 p.m.
  • Prince Edward Collegiate Institute - Thursday, October 19 from 6 to 8 p.m.

Port Elgin

  • Saugeen District Secondary School - Wednesday, October 4 from 11 to noon

Port Hope:

  • Port Hope High School - Monday, October 30 from 8:45 to 9:45 a.m.
  • Trinity College School - Monday, October 16 from 1:30 to 2:30 p.m.
  • Port Perry High School - Friday, October 20 from 9 a.m. to 11:30 a.m.
  • Port Perry High School - Wednesday, November 8 from 11:40 a.m. to 12:40 p.m.

Prescott:

  • South Grenville District High School - Thursday, September 28 from 9:30 to 10:30 a.m.

Red Rock:

  • Nipigon-Red Rock District High School - Thursday, October 5 from 9:30 to 10:30 a.m.

Renfrew:

  • Renfrew Collegiate Institute - Tuesday, October 3 from 1:05 to 2:20 p.m.
  • St Joseph's High School - Tuesday, October 3 from noon to 1 p.m.

Richmond Hill:

  • Alexander Mackenzie High School - Wednesday, November 1 from 7 to 9 p.m.
  • Bayview Secondary School - Thursday, September 28 from 2:15 to 3:15 p.m.
  • Jean Vanier Catholic High School - Thursday, October 12 from 7 to 9 p.m.
  • Richmond Green Secondary School - Wednesday, November 22 from 1:30 to 3:30 p.m.
  • Richmond Hill High School - Wednesday, November 22 from 7 to 9 p.m.

Richmond:

  • South Carleton High School - Monday, October 30 from 12:50 to 1:50 p.m.

Rockland:

  • Rockland District High School - Thursday, November 9 from 9:45 to 10:45 a.m.

Rosseau:

  • Rosseau Lake College - Wednesday, October 11 from 11:30 to 12:30 p.m.

Russell:

  • Russell High School - Friday, November 10 from 9:05 to 10:05 a.m.
  • St Thomas Aquinas Catholic High School - Friday, November 10 from 8:15 to 9 a.m.
  • St Thomas Aquinas Catholic High School - Wednesday, October 25 from 12:30 to 2 p.m.

Sarnia:

  • E S Franco-Jeunesse - Monday, November 20 from 8 to 9:15 p.m.
  • E S St-Francois Xavier - Friday, October 27 from 8 to 9 a.m.
  • Great Lakes Secondary School - Thursday, October 26 from 10:45 to 11:45 a.m.
  • Northern Collegiate Institute & Vocational School - Thursday, October 26 from noon to 1 p.m.
  • St Patrick's Catholic High School - Monday, November 6 from 6:30 to 9 p.m.
  • St Patrick's Catholic High School - Thursday, October 26 from 8:30 to 9:30 a.m.

Sault Ste Marie:

  • Korah Collegiate And Vocational School - Monday, October 2 from 7 to 9 p.m.

Shelburne:

  • Centre Dufferin District High School - Tuesday, November 14 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.

Simcoe:

  • Simcoe Composite School - Wednesday, October 11 from 12:30 to 1:30 p.m.
  • Simcoe Composite School - Tuesday, September 26 from 1 to 2:15 p.m.

South River:

  • Almaguin Highlands Secondary School - Wednesday, October 11 from 11 a.m. to noon

St Catharines:

  • Denis Morris High School - Wednesday, November 1 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Eden High School - Thursday, November 2 from 12:25 to 1:25 p.m.
  • Holy Cross Secondary School - Tuesday, October 31 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Ridley College - Monday, October 2 from 3:30 to 6 p.m.
  • Ridley College - Tuesday, October 24 from 1 to 2 p.m.
  • St Catharines Collegiate Secondary School - Wednesday, November 1 from 10 to 10:50 a.m.

St Marys:

  • St Marys District Collegiate & Vocational Institute - Monday, November 6 from 9 to 10 a.m.

St Thomas:

  • Arthur Voaden Secondary School - Monday, November 6 from 12:30 to 2:30 p.m.
  • Arthur Voaden Secondary School - Tuesday, October 24 from 8:25 to 9:25 a.m.
  • Central Elgin Collegiate Institute - Tuesday, October 24 from 11:10 a.m. to 12:10 p.m.
  • Parkside Collegiate Institute - Tuesday, October 24 from 10 to 11 a.m.
  • St Joseph's Catholic High School - Tuesday, October 24 from 1:30 to 2:30 p.m.

Stayner:

  • Stayner Collegiate Institute - Wednesday, September 27 from 1 to 2:15 p.m.

Stittsville:

  • Sacred Heart High School - Monday, October 30 from 2:15 to 3:15 p.m.
  • Sacred Heart High School - Tuesday, October 24 from 1 to 2:30 p.m.

Stoney Creek:

  • Cardinal Newman High School - Wednesday, October 11 from 8 to 9 a.m.
  • Orchard Park Secondary School - Tuesday, October 10 from 10:45 to 11:30
  • Saltfleet High School - Tuesday, October 10 from 12:15 to 1:20 p.m.

Stoufville:

  • Stouffville District Secondary School - Wednesday, October 11 from 6 to 9:30 p.m.

Stratford:

  • Nancy Campbell Coll Inst - Wednesday, November 8 from 12:30 to 1:15 p.m.
  • St Michael Catholic Secondary School - Monday, November 6 from 1 to 1:45 p.m.
  • Stratford Central Secondary School - Monday, September 25 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Stratford Central Secondary School - Wednesday, November 8 from 11:30 a.m. to 12:20 p.m.
  • Stratford Central Secondary School - Wednesday, November 8 from 11:30 a.m. to 12:20 p.m.

Strathroy:

  • Strathroy District Collegiate Institute - Wednesday, October 25 from 1 to 2 p.m.
  • Strathroy District Collegiate Institute - Thursday, November 9 from 1 to 2:15 p.m.

Sturgeon Falls:

  • E S Franco Cité - Thursday, October 5 from 1 to 2 p.m.

Sudbury:

  • Lasalle Secondary School - Tuesday, October 10 from 11:07 to 11:51 a.m.
  • Lockerby Composite School - Wednesday, October 11 from 10 to 11 a.m.
  • Lo-Ellen Park Secondary School - Wednesday, October 11 from 1:10 to 2:10 p.m.
  • St Benedict Catholic SS - Tuesday, October 10 from 1 to 2 p.m.
  • St Charles College - Thursday, October 5 from 7 to 9 p.m.
  • St. Charles College - Tuesday, October 10 from 9:45 to 11 a.m.
  • Sudbury Secondary School - Wednesday, October 11 from 11:45 a.m. to 12:20 p.m.

Sydenham:

Sydenham High School - Tuesday, November 14 from 1 to 2 p.m.

T to Z (by city)

Thornhill:

  • St Elizabeth Catholic High School - Friday, November 3 from 9:45 to 11:45 a.m.
  • St Robert Catholic High School - Monday, October 23 from 11:10 a.m. to 1:15 p.m.
  • Thornhill Secondary School - Monday, November 13 from 2:30 to 6 p.m.
  • Thornlea Secondary School - Wednesday, November 22 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Vaughan Secondary School - Thursday, October 26 from 2 to 4:30 p.m.

Thorold:

  • Thorold Secondary School - Thursday, November 2 from 10 to 11 a.m.

Thunder Bay:

  • Superior Collegiate & Vocational Institute - Wednesday, October 4 from 6:30 to 9 p.m.

Tillsonburg:

  • Glendale High School - Wednesday, October 25 from 10 to 11 a.m.

Timmins:

  • E S Theriault - Tuesday, October 3 from 7 to 9 p.m.

Toronto:

  • A Y Jackson Secondary School - Thursday, November 2 from 11:45 a.m. to 12:50 p.m.
  • Agincourt Collegiate Institute - Monday, October 2 from 11:15 a.m. to noon
  • Albert Campbell Collegiate Institute - Thursday, November 16 from 9 a.m. to 12:30 p.m.
  • Archbishop Romero Catholic Secondary School - Wednesday, October 4 from
  • Bayview Glen - Tuesday, September 19 from 4:30 to 6:30 p.m.
  • Birchmount Park Collegiate Institute - Wednesday, October 18 from 8:50 to 11:30 a.m.
  • Bishop Allen Academy - Wednesday, October 18 from 6 to 8 p.m.
  • Bishop Marrocco Thomas Merton C Sec Sch - Thursday, November 23 from 6 to 8 p.m.
  • Blessed Cardinal Newman Catholic High School - Thursday, October 12 from 6:30 to 8 p.m.
  • Blessed Mother Teresa Catholic Secondary School - Friday, October 20 from 1:45 to 2:45 p.m.
  • Bloor Collegiate Institute - Wednesday, November 1 from 1 to 3 p.m.
  • Braemar College - Wednesday, November 1 from 4 to 5 p.m.
  • Brebeuf College School - Thursday, October 5 from 2:45 to 3:45 p.m.
  • Burnhamthorpe Coll Adult Learning Centre - Thursday, November 23 from 12:50 to 1:30 p.m.
  • C W Jefferys Collegiate Institute - Thursday, October 12 from 1 to 2 p.m.
  • CALC Secondary School - Wednesday, October 4 from 9 a.m. to 1 p.m.
  • Cardinal Carter Academy For The Arts - Tuesday, October 17 from 6 to 9 p.m.
  • Cedarbrae Collegiate Institute - Thursday, October 5 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Central Technical School - Wednesday, October 11 from 8:30 to 10 a.m.
  • Central Toronto Academy - Thursday, November 23 from 9:30 a.m. to noon
  • Crestwood Preparatory College - Tuesday, September 26 from 12:16 to 1:06 p.m.
  • Danforth Collegiate & Technical Institute - Thursday, November 9 from 11:25 a.m. to 12:25 p.m.
  • David And Mary Thomson Collegiate Institute - Thursday, October 23 from 12:30 to 2 p.m.
  • David And Mary Thomson Collegiate Institute - Tuesday, November 7 from 12:10 to 1:10 p.m.
  • Don Mills Collegiate Institute - Wednesday, November 15 from 2 to 5 p.m.
  • Downsview Secondary School - Thursday, November 2 from 10 a.m. to 12:15 p.m.
  • Dr Norman Bethune Collegiate Institute - Wednesday, October 18 from 11:30 a.m. to 12:25 p.m.
  • Earl Haig Secondary School - Wednesday, October 18 from 9 to 11 a.m.
  • East York Collegiate Institute - Thursday, November 16 from 6 to 8 p.m.
  • Emery Adult Learning Centre - Tuesday, October 31 from 12:10 to 1 p.m.
  • Emery Colligiate Institute - Thursday, October 5 from 11:35 a.m. to 12:35 p.m.
  • Etobicoke Collegiate Institute - Wednesday, October 25 from 12:05 to 1:05 p.m.
  • Etobicoke School Of The Arts - Friday, October 27 from 11:30 a.m. to 12:20 p.m.
  • Father Henry Carr High School - Wednesday, October 11 from 11:30 a.m. to 1:30 p.m.
  • Father John Redmond Secondary School - Thursday, November 2 from 6 to 8:30 p.m.
  • Forest Hill Collegiate Institute - Monday, October 30 from 10:30 to 11:30 a.m.
  • Francis Libermann Catholic High School - Thursday, October 5 from 6:45 to 8:30 p.m.
  • George Harvey Collegiate Institute - Tuesday, November 21 from 9 a.m. to 12:30 p.m.
  • George S. Henry Academy - Thursday, November 2 from 5 to 7 p.m.
  • Georges Vanier Secondary School - Thursday, October 12 from 10:30 a.m. to noon
  • Harbord Collegiate Institute - Monday, October 2 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Humberside Collegiate Institute - Wednesday, November 1 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • James Cardinal Mcguigan School - Wednesday, October 25 from 10 to 11:30 a.m.
  • Jarvis Collegiate Institute - Thursday, November 23 from 10:15 to 11:45 a.m.
  • Jean Vanier Catholic Secondary School - Wednesday, November 15 from 7 to 8:30 p.m.
  • John Polanyi Collegiate Institute - Tuesday, October 3 from 2 to 3 p.m.
  • Kipling Collegiate Institute - Monday, October 30 from 10:30 a.m. to noon
  • L'Amoreaux Collegiate Institute - Thursday, October 26 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • L'Amoreaux Collegiate Institute - Thursday, November 23 from 12:05 to 1:05 p.m.
  • Laureate International College - Thursday, November 2 from 3 to 4 p.m.
  • Lawrence Park Collegiate Institute - Wednesday, November 1 from 6 to 8 p.m.
  • Lawrence Park Collegiate Institute - Wednesday, November 22 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Leaside High School - Friday, October 20 from 11:20 a.m. to 12:25 p.m.
  • Lester B Pearson Collegiate Institute - Thursday, October 19 from 8:30 to 10 a.m.
  • Loretto Abbey Catholic Secondary School - Wednesday, October 11 from 6:30 to 8 p.m.
  • Madonna Catholic Secondary School - Thursday, October 26 from 11:45 a.m. to 2:30 p.m.
  • Malvern Collegiate Institute - Wednesday, October 18 from 4:30 to 7 p.m.
  • Marc Garneau Collegiate Institute - Wednesday, October 11 from 6 to 7:30 p.m.
  • Markham International College - Thursday, November 2 from 12:40 to 1:40 p.m.
  • Marshall McLuhan Catholic Secondary School - Monday, October 23 from 7 to 8:30 p.m.
  • Martingrove Collegiate Institute - Tuesday, October 24 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Mary Ward Catholic Secondary School - Wednesday, November 1 from 2 to 4 p.m.
  • McDonald International Academy - Wednesday, November 1 from 12:40 to 1:15 p.m.
  • Michael Power/St Joseph's High School - Wednesday, October 11 from 6 to 8:30 p.m.
  • Monarch Park Collegiate - Thursday, November 9 from noon to 1 p.m.
  • Msgr Percy Johnson Catholic Secondary School - Monday, October 30 from 1:30 to 3:15 p.m.
  • Neil Mcneil High School - Wednesday, October 25 from 3 to 5:30 p.m.
  • New Oriental International College - Friday, November 3 from 10 to 11 a.m.
  • Newtonbrook Secondary School - Wednesday, November 1 from 12:50 to 3:10 p.m.
  • Nile Academy - Tuesday, November 28 from 11 a.m. to noon
  • North Albion Collegiate Institute - Thursday, September 28 from 11:35 a.m. to 12:35 p.m.
  • North Toronto Collegiate Institute - Tuesday, October 17 from 6 to 9 p.m.
  • Northern Secondary School - Wednesday, October 18 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Northview Heights Secondary School - Monday, October 16 from 10 a.m. to 12:30 p.m.
  • Oakwood Collegiate Institute - Wednesday, November 22 from 8:30 to 10:30 a.m.
  • Ontario Academy of Technology - Friday, October 27 from 9 to 10 a.m.
  • Parkdale Collegiate Institute - Thursday, October 5 from 10 to 11:15 a.m.
  • R H King Academy - Tuesday, September 26 from 10 to 11 a.m.
  • Richview Collegiate Institute - Tuesday, October 24 from 11:30 a.m. to 12:35 p.m.
  • Riverdale Collegiate Institute - Tuesday, November 7 from 3 to 4 p.m.
  • Rosedale Heights School of the Arts - Wednesday, October 4 from 1 to 3 p.m.
  • Royal Crown Academic School - Tuesday, November 21 from 1 to 3 p.m.
  • Runnymede Collegiate Institute - Thursday, October 12 from 10:15 a.m. to noon
  • Satec @ W A Porter Collegiate Institute - Monday, November 27 from 4 to 7 p.m.
  • Senator O'Connor College School - Tuesday, October 17 from 6:30 to 8 p.m.
  • Silverthorn Collegiate Institute - Tuesday, November 7 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Sir John A Macdonald Collegiate Institute - Wednesday, October 25 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Sir Oliver Mowat Collegiate Institute - Wednesday, November 8 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Sir Oliver Mowat Collegiate Institute - Tuesday, November 14 from 11:35 a.m. to 12:25 p.m.
  • Sir Wilfrid Laurier Collegiate Institute - Wednesday, September 27 from 10 a.m. to 12:45 p.m.
  • St Basil The Great College School - Wednesday, November 1 from 6 to 8:30 p.m.
  • St Clement's School - Thursday, November 16 from 12:25 to 1:15 p.m.
  • St John Paul II - Thursday, October 19 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • St Joseph's Morrow Park - Wednesday, October 4 from 11:15 a.m. to 1 p.m.
  • St Michael's College School - Tuesday, October 3 from 11 a.m. to 1 p.m.
  • Stephen Leacock Collegiate Institute - Thursday, November 9 from 9 to 10 a.m.
  • SuOn Academy - Wednesday, October 25 from 1 to 2 p.m.
  • TAIE International Inst - Monday, October 30 from 4 to 5 p.m.
  • Thistletown Collegiate Institute - Tuesday, November 14 from 4 to 8:30 p.m.
  • Toronto International College - Friday, October 27 from 10 to 11 a.m.
  • Upper Canada College - Monday, October 30 from 12:20 to 1:10 p.m.
  • Ursula Franklin Academy - Thursday, October 26 from 9 to 11:15 a.m.
  • Victoria Park Collegiate Institute - Thursday, October 5 from 3:10 to 4:10 p.m.
  • Victoria Park Collegiate Institute - Tuesday, November 7 from 7 to 8:30 p.m.
  • West Hill Collegiate Institute - Thursday, November 9 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • West Humber Collegiate Institute - Wednesday, October 11 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • Western Tech And Commercial School - Thursday, October 26 from 1 to 2:40 p.m.
  • Weston Collegiate Institute - Wednesday, October 4 from 11:30 a.m. to 12:25 p.m.
  • Westview Centennial Secondary School - Wednesday, November 15 from 11:45 a.m. to 12:45 p.m.
  • Wexford Collegiate School for the Arts - Wednesday, October 11 from 6:30 to 8:15 p.m.
  • Whitefield Christian Schools - Friday, October 6 from 10 to 11 a.m.
  • William Lyon Mackenzie Collegiate Institute - Thursday, November 23 from 11:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • William School - Friday, October 27 from 11:40 a.m. to 12:40 p.m.
  • Woburn Collegiate Institute - Tuesday, October 17 from 9 to 11:30 a.m.
  • York Memorial Collegiate Institute - Tuesday, October 24 from 10:15 to 11:30 a.m.
  • York Memorial Collegiate Institute - Friday, November 3 from 1 to 3 p.m.
  • York Mills Collegiate Institute - Thursday, November 9 from 1:30 to 5 p.m.
  • Yorkdale Adult Learning Centre - Monday, October 2 from 12:15 to 1:30 p.m.
  • Yorkland High School - Thursday, October 26 from 3:30 to 4:30

Trenton:

  • E S Marc-Garneau - Thursday, October 19 from 12:30 to 1:30 p.m.
  • St Paul Catholic Secondary School - Wednesday, November 8 from 1 to 2:30 p.m.
  • St Paul Catholic Secondary School - Thursday, October 19 from 8:45 to 9:45 a.m.
  • Trenton High School - Thursday, October 19 from 9:48 to 11:00 a.m.

Unionville:

  • Bill Crothers Secondary School - Thursday, November 16 from noon to 1 p.m.

Uxrbidge:

  • Uxbridge Secondary School - Friday, October 20 from 12:40 to 3 p.m.

Vaughan:

  • St Jean de Brebeuf Catholic High School - Wednesday, October 18 from 8:20 to 10:45 a.m.
  • Stephen Lewis Secondary School - Thursday, November 9 from 11:45 a.m. to 12:30 p.m.
  • Stephen Lewis Secondary School - Tuesday, November 14 from 10:40 a.m. to 1 p.m.

Walkerton:

  • Sacred Heart High School - Tuesday, October 3 from 9:30 to 10:30 a.m.
  • Walkerton District Secondary School - Monday, October 16 from 1 to 2:30 p.m.
  • Walkerton District Secondary School - Tuesday, October 3 from 10:45 to 11:45 a.m.

Wallaceburg:

  • Wallaceburg District Secondary School - Wednesday, October 25 from 8 to 9 a.m.
  • Wallaceburg District Secondary School - Tuesday, November 7 from 12:30 to 2 p.m.

Waterdown:

  • Waterdown District High School - Friday, October 13 from 11 a.m. to noon
  • Waterford District High School - Thursday, October 12 from 10:30 to 11:30 a.m.

Waterloo:

  • Bluevale Collegiate Institute - Friday, October 20 from 8:40 to 11 a.m.
  • Sir John A MacDonald Secondary School - Wednesday, October 18 from 4:30 to 6:40 p.m.
  • Sir John A MacDonald Secondary School - Wednesday, October 18 from 11:05 a.m. to 12:05 a.m.
  • Sir John A MacDonald Secondary School - Wednesday, October 18 from 4:30 to 6:30 p.m.
  • St David Catholic Secondary School - Wednesday, September 27 from noon to 2 p.m.
  • St David Catholic Secondary School - Wednesday, October 18 from 1:15 to 2:15 p.m.
  • Waterloo Collegiate Institute - Thursday, October 19 from 10:50 to 11:50 a.m.

Wawa:

  • Michipicoten High School - Tuesday, October 3 from 10 to 11 a.m.

Welland:

  • Eastdale Secondary School - Wednesday, November 1 from Noon to 1:00 p.m.
  • Notre Dame College School - Thursday, November 2 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Welland Centennial Secondary School - Monday, September 25 from 1 to 2:30 p.m.
  • Welland Centennial Secondary School - Monday, October 30 from 8:30 to 9:30 a.m.

West Lorne:

  • West Elgin Secondary School - Thursday, October 26 from 9 to 10 a.m.

Whitby:

  • All Saints Catholic Secondary School - Wednesday, September 13 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • All Saints Catholic Secondary School - Wednesday, October 11 from 11:35 a.m. to 1:35 p.m.
  • Anderson Collegiate Vocational Institute - Monday, October 23 from 11:20 a.m. to 12:20 p.m.
  • Brooklin High School - Wednesday, October 4 from 8:10 to 10:40 a.m.
  • Donald A Wilson Secondary School - Monday, October 16
  • E S Charles-Garnier - Wednesday, October 25 from 9 to 10 a.m.
  • Father Leo J Austin - Thursday, October 5 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Henry Street High School - Wednesday, October 18 from 1:35 to 3:05 p.m.
  • Henry Street High School - Monday, November 13 from 11:40 a.m. to 12:40 p.m.
  • Sinclair Secondary School - Monday, October 16
  • Trafalgar Castle School - Wednesday, September 13 from 3:30 to 4:30 p.m.

Wiarton:

  • Peninsula Shores District School - Wednesday, October 4 from 9 to 10 a.m.

Windsor:

  • Assumption College School - Tuesday, October 31 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Holy Names High School - Wednesday, November 8 from 6:30 to 9 p.m.
  • Holy Names High School - Monday, October 30 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • Hon W C Kennedy Secondary School - Tuesday, October 31 from 1:30 to 2:30 p.m.
  • Maranatha Christian Academy - Wednesday, November 1 from 2:10 to 3:10 p.m.
  • Riverside Secondary School - Wednesday, November 1 from 9 to 10 a.m.
  • Sandwich Secondary School - Thursday, November 2 from 9:45 to 10:45 a.m.
  • Vincent Massey Secondary School - Thursday, November 2 from 11:40 a.m. to 12:15 p.m.
  • Walkerville Secondary School - Wednesday, November 1 from 10:10 to 11:10 a.m.
  • WF Herman Collegiate Institute - Monday, October 30 from 11 to noon

Wingham:

  • FE Madill Secondary School - Thursday, October 5 from 9 to 10 a.m.

Woodbridge:

  • Emily Carr Secondary School - Thursday, November 9 from 6:30 to 8:30 p.m.
  • Father Bressani Catholic High School - Monday, October 23 from 10 to 11 a.m.
  • Holy Cross Catholic Academy - Thursday, October 5 from 8:30 to 10:30 a.m.

Woodstock:

  • Huron Park Secondary School - Monday, October 23 from 8:30 to 9:30 a.m.
  • St Mary's High School - Monday, September 25 from 10:30 a.m. to 12:30 p.m.
  • St Mary's High School - Monday, October 23 from 1:30 to 2:30 p.m.
  • Woodstock Collegiate Institute - Monday, October 23 from 11 to 11:50 a.m.